Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Organizatorzy

Koło Naukowe Indologów UJ

Koło Naukowe Indologów UJ powstało w 2008 roku przy Instytucie Orientalistyki w miejsce Koła Naukowego Sanskrytologów UJ, działającego w latach 2004-2007. Koło skupia studentów indologii zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o językach i kulturze Azji Południowej. Członkowie Koła podejmują własne projekty naukowe, przedstawiają wyniki swoich badań na studenckich konferencjach naukowych, a także sami je organizują.

Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej

Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej działający przy Instytucie Orientalistyki jest spadkobiercą  długiej tradycji nauczania języków indyjskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajęcia z sanskrytu były u nas prowadzone już w 1860 roku. Dzisiaj kształcimy specjalistów w zakresie kultur, literatur i języków Azji Południowej, zwłaszcza obszarów językowych sanskrytu, hindi, urdu i tamilskiego, wykraczających poza polityczne granice dzisiejszych Indii.

Oferta dydaktyczna Zakładu Języków i Kultur Indii i Azji Południowej Instytutu Orientalistyki UJ obejmuje:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poprzednie edycje

Dni Indii odbyły się po raz pierwszy w 2010 roku z inicjatywy Koła Naukowego Indologów UJ. W roku 2012 wydarzenie zmieniło nazwę na Dni Indyjskie.

Początkowo Dni Indyjskie były studencko-doktorancką konferencją naukową, organizowaną co roku wiosną przez Koło Naukowe Indologów UJ we współpracy z innymi kołami naukowymi. Podczas konferencji wyniki badań prezentowali studenci i doktoranci z różnych ośrodków akademickich w Polsce oraz zaproszeni eksperci.

O sukcesie Dni Indyjskich zadecydował ich interdyscyplinarny charakter: uczestnicy przedstawiali związane z Indiami zagadnienia z różnych perspektyw badawczych, od filologii przez historię sztuki, religioznawstwo, filozofię po nauki polityczne, prawo i zarządzanie.

Miłośników Indii gromadziły liczne wydarzenia towarzyszące: pokazy bharatanatjam i kathaku, wystawy zdjęć, wieczory autorskie, projekcje filmowe, slajdowiska, warsztaty tańca, zajęcia jogi i wiele innych.